Jak mówić do dziecka, by rozwijać jego mowę?
Mamo! Tato!
1. Czytaj i opowiadaj mi bajki i rób to, proszę, minimum 10-15 minut dziennie. Pamiętaj o emocjach i zaangażowaniu w czytanie.
2. Opowiadaj mi, co teraz robimy, w co mnie ubierasz, gdzie idziemy, ale nie zalewaj mnie potokiem słów, bo nawet jeśli zrozumiem, nie będę miał możliwości zareagowania.
3. Śpiewaj mi, nawet jeśli fałszujesz.
4. Powtarzaj ze mną różne wierszyki i wyliczanki.
5. Ogranicz używanie słów: powiedz! powtórz! A najlepiej ich nie używaj, bo często wycofuję się wtedy z komunikacji.
6. Nie używaj niepoprawnych form spieszczania takich jak „śafa” zamiast szafa czy „chćeś” zamiast chcesz. Mamo, tato! Tak się nie mówi!
7. Mówiąc do mnie, zwracaj uwagę, bym widział twoją TWARZ. Będę miał okazję do obserwowania ruchu i układu ust oraz naśladowania cię.
8. Słuchaj mnie i reaguj na moją chęć komunikowania się także tego, niewerbalnego. Nie zawsze umiem Ci odpowiedzieć tak, jakbyś tego chciał, ale nie przerywaj mi.
9. Pozwól mi na wspinanie się, skakanie, tańczenie, na aktywność ruchową. To pozytywnie wpływa na mój cały rozwój.
10. Ćwicz ze mną rączki, lep, nawlekaj, wycinaj, rysuj – to także pomoże mi w rozwoju mowy.
11. Daj mi jak najszybciej być samodzielnym. Chcę sam jeść oraz pić z kubka.
12. Po każdej chorobie uszu sprawdź mój słuch. Prawidłowy słuch jest warunkiem rozwoju mowy
13. Wyłącz mi telewizor, komputer, tablet, telefon!!! Nie powinienem z nich korzystać ponieważ to wszystko zaburza rozwój mojego języka, poprzez nadmierną stymulację obrazem (prawa półkula mózgu), hamując jednocześnie kształtowanie się lewej półkuli jako dominującej dla odbioru informacji językowych. Nie chcę ich nawet grających w tle!
14. Wyrzuć mój smoczek! Jestem już duży (powinienem używać go maksymalnie do około 1 roku życia i koniecznie powinien być odpowiednio dobrany). Zadbaj też, bym nie ssał kciuka.
15. Nie dawaj mi też jedzenia z butelki zbyt długo.
16. Nie odciągaj mojej uwagi podczas jedzenia, proponując mi oglądanie bajki lub interaktywnych książeczek. Muszę skupić się na jedzeniu: gryzieniu, żuciu, połykaniu.
17. Nie czekaj jeżeli masz jakiekolwiek obawy związane z moim rozwojem mowy. Skonsultuj je ze specjalistami