W jakim wieku zapisać dziecko do żłobka? Zdecydowanie jest to jedno z najtrudniejszych pytań, które zadają sobie rodzice maluszków. Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi bowiem każde dziecko jest inne i ma swoje wyjątkowe potrzeby. Przedstawimy garść informacji, które ułatwią podjęcie decyzji o posłaniu malucha do żłobka:
1.Gotowość maluszka i rodziców do rozstania na kilka godzin.
Należy pamiętać, że proces adaptacji jest trudnym wyzwaniem dla każdego dziecka niezależnie od wieku, w którym po raz pierwszy pójdzie do placówki. Jest to także ciężkie doświadczenie dla rodziców, którzy powierzają troskę o swoje maleństwo obcym osobom. Warto wiedzieć, że w okresie adaptacji godziny pobytu dziecka w żłobku można ustalić indywidualnie, co pozwala na spokojne oswojenie się z miejscem i ciociami.
2.Według opinii psychologów dobrze jest poczekać z posłaniem maluszka do placówki do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia. Jest to optymalny czas. Dziecku łatwiej jest rozstać się z rodzicem, lepiej radzi sobie z pozostaniem w nowym miejscu bez mamy i bez taty, jest bardziej samodzielnie i coraz bardziej ciekawe świata.
Nie zmienia to jednak faktu, że możemy zapisać dziecko starsze w wieku 1,5 roku czy 2 lat. Należy pamiętać, że dziecko może uczęszczać do żłobka do ukończenia 3 roku życia.
W oczach rodziców dziecko długo pozostaje maleństwem. Tymczasem maluch się rozwija, a żłobek może mu w tym jeszcze bardziej pomóc, dzięki profesjonalnej opiece oraz towarzystwu innych dzieci. Po pewnym czasie z pewnością zobaczysz, jak Twoje dziecko zdobywa kolejne umiejętności, uczy się ról społecznych i interakcji z innymi dziećmi.
Dlaczego warto zapisać dziecko do żłobka:
– w grupie maluchów Twoja pociecha ma szanse na wczesne interakcje z innymi dziećmi i dorosłymi. Nauczy się współdziałania, dzielenia się czy radzenia sobie z emocjami. Możliwość nawiązywania interakcji z rówieśnikami pomaga również w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. Jest również ważna dla odpowiedniego rozwoju społecznego, który w przyszłości zaowocuje łatwością w nawiązywaniu kontaktów.
– w żłobku Twój maluch zdobędzie nowe umiejętności, stanie się bardziej samodzielny i niezależny, dzięki czemu zyska więcej pewności siebie
– specjalnie dobrane do wieku i stopnia rozwoju Twojego malucha aktywności, np. sensoryczne, ruchowe, rytmiczne,językowe czy plastyczne, wspomagają jego rozwój psychoruchowy
– wykwalifikowana kadra, posiadająca wiedzę z zakresu pedagogiki pomaga w bardziej efektywnej pracy nad rozwojem dziecka.
I najważniejsze! Pobyt w żłobku może stać się piękną i wartościową przygodą dla Twojego maluszka pod warunkiem, że zarówno dziecko jak i rodzice są gotowi na tą przygodę 🙂