Droga Mamo! Drogi Tato
Przyjście dziecka do żłobka to niezwykle ważny moment dla Państwa jak i dla Waszego dziecka. Pojawi się stres, chwile wzruszenia i łzy. Te wszystkie uczucia są naturalne i każdy rodzic je przeżywa, dlatego warto przygotować się na rozpoczęcie nowego etapu w Waszym życiu. Poniżej przedstawiamy kilka porad.
Co możemy zrobić zanim dziecko zacznie uczęszczać do żłobka?
Opowiadajmy dziecku o zmianach jakie na nie czekają. Mówmy o miejscu, do którego zacznie uczęszczać, czego może się spodziewać, dlaczego tam będzie, co będzie tam robiło. Bądźcie szczerzy, mówcie o żłobku w pozytywny sposób, lecz nie przerysowany. Opisanie tego co będzie się działo w najbliższym czasie, buduje poczucie bezpieczeństwa u dziecka.
Dostosujmy rytm dnia dziecka do rytmu dnia żłobkowego, postarajmy się, aby czas drzemki i posiłków był zbliżony do harmonogramu żłobkowego. Zacznijmy zostawiać malucha na klika godzin pod opieką dziadków lub zaufanych osób, aby rozstanie w żłobku nie było pierwszą sytuacją, kiedy dziecko zostaje pod opieką innych osób. Pamiętajmy, że okres adaptacji nie jest dobrym czasem na odstawienie od piesi czy naukę samodzielności.
Pozytywne myślenie
Maluch jest barometrem uczuć rodziców. Mama i tata często nie zdają sobie z tego sprawy, że dziecko zauważa niepokój i lęk dorosłego. Starajmy się nie rozmawiać na temat swoich obaw odnośnie żłobka w obecności dziecka. Jeżeli rodzice przyprowadzają swoją pociechę do żłobka, są pewni swojej decyzji, mają pozytywne nastawienie do kadry i pewność, że zostawiają dziecko pod najlepszą opieką, wówczas i ono będzie spokojne.
Krótkie rozstania
Podczas rozstania z dzieckiem starajcie się Państwo kontrolować swoje emocje i nie okazywać zwątpienia. Naturalne jest, że Państwo przeżywacie rozłąkę ze swoim dzieckiem. Nie zapominajcie, że jesteście oparciem w trudnych chwilach. Pożegnajcie się czule i ciepło, pożyczcie miłego dnia, jednak nie przedłużajcie rozstania, ponieważ wtedy daje się dziecku złudną nadzieję, że może jednak rodzic nie zostawi go w żłobku, albo zostanie razem z nim. Przy długim pożegnaniu z każdą chwilą obu stronom coraz trudnej jest się rozstać. Powiedzcie dziecku kto i kiedy po nie przyjdzie (np. Mama przyjdzie po obiedzie, Tata przyjdzie po zupie, po spaniu). Pozwólcie maluchowi wejść na własnych nóżkach. Unikajmy podawania dziecka z rąk do rąk, zrywanie dziecka nie jest miłe dla żadnej ze stron. Nie zaglądajcie przez szybkę czy okno, nie nasłuchujcie czy wasze dziecko płacze, najlepiej wyjść z placówki i wrócić o umówionej porze.
Jeżeli dziecko różnie reaguje na rozstanie z każdym z rodziców, najlepiej, aby było odprowadzane do żłobka przez tego rodzica, z którym rozstanie będzie łatwiejsze.
Czas pobytu
Czas pobytu dziecka w żłobku w kolejnych dniach powinien być stopniowo wydłużany w zależności od samopoczucia dziecka i akceptacji zmian. Ważne, żeby dziecko przez pierwsze dni było odbierane przed spaniem. Leżakowanie powinno być ostatnim etapem adaptacji, wymaga już zaufania dziecka do opiekunów oraz poczucia bezpieczeństwa.
W okresie adaptacji dzieci mogą być kapryśnie, nerwowe czy płaczliwe. Dlatego bardzo ważne jest by spędzać z dzieckiem dużo czasu po powrocie ze żłobka, tak by miało poczucie, że jest dla Was najważniejsze. Spędźcie wspólny czas na zabawie, wspólnych posiłkach, na byciu razem. Każde dziecko adaptuje się do nowych warunków w swoim indywidualnym tempie, dlatego nie porównujcie swojego dziecka z innymi dziećmi ani z rodzeństwem