kontakt

81 524 70 88

Przedszkole

Kącik rodzica

Rekrutacja

Odpowiedzialność, to bardzo pożądana cecha u każdego człowieka. Nie bez powodu, ponieważ w tym słowie mieszczą się wszystkie pożądane społecznie cechy – osoba odpowiedzialna uznawana jest za godną zaufania oraz mocno stąpającą po ziemi. Rodzice stają przed niełatwym zadaniem: Jak nauczyć swoje dziecko odpowiedzialności?
Poniżej zamieszczamy 5 skutecznych porad dotyczących budowania poczucia odpowiedzialności

1.Wytłumacz, czym jest odpowiedzialność
Najlepszym sposobem na wyjaśnienie pojęcia odpowiedzialności, jest książka. Dzięki lekturze w najbardziej obrazowy sposób będzie można dziecku przedstawić znaczenie tego słowa. Dobrą książką będzie „Letni koncert” Karoliny Grabarczyk. Książka świetnie pokazuje, jak ważne jest rzetelne wykonywanie powierzonych obowiązków i przewidywanie skutków swoich działań.

2.Dawaj dobry przykład
Należy pamiętać, że dzieci podpatrują dorosłych w ich działaniach, dlatego staraj się dawać dobry przykład. Konsekwentnie przestrzegaj własnych ustaleń i bierz za nie odpowiedzialność. Ważne jest także dawanie dziecku możliwości podejmowania decyzji (tam, gdzie to jest możliwe) i wspieranie go w działaniach.

3.Postaw na samodzielność
Odpowiedzialność i samodzielność idą ze sobą w parze – dlatego tak ważna jest nauka samodzielności. Dobra tu jest metoda małych kroczków. Od najmłodszych lata dawaj dziecku małe zadania do wykonania, np., odłożenie książeczki po wspólnym czytaniu. Im dziecko starsze, tym te zadania powinny być trudniejsze i bardziej złożone – takie działania wykształcą nie tylko dobre nawyki, ale wzmocnią pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

4.Pozwól na podejmowanie własnych decyzji
Dziecko będzie się uczyło odpowiedzialności, jeżeli pozwolisz mu na samodzielny wybór, np. ubrania do przedszkola, czy też czynności jaką chce dziecko robić po przedszkolu. Wtedy pociecha czuje się ważna i doceniona, że samodzielnie podjęła decyzję.

5.Drobne obowiązki – kluczem do sukcesu
Pokaż dziecku, że małe czynności mają duże znaczenie, np. codzienne podlewanie kwiatów, lub dolewanie wody zwierzątku. Pociecha wiedząc, że te czynności musi wykonywać codziennie, aby kwiaty nie uschły, a zwierzę miało co pić, wypracuje doskonale poczucie odpowiedzialności.

Przedszkole Król Maciuś I

Dlaczego My

Edukacja

Kadra

Zobacz również

Ogłoszenia

Z życia przedszkola

Kącik rodzica Król Maciuś I

Dokumenty

Jadłospis

Kalendarz wydarzeń

Ciocie radzą

Zobacz również

Ogłoszenia

Z życia przedszkola

Zasady rekrutacji

Opłaty

Zajęcia adaptacyjne

Zapisy