kontakt

81 524 70 88

Przedszkole

Kącik rodzica

Rekrutacja

Jak sprawić, aby moment rozpoczęcia edukacji w zerówce czy szkole stał się dla dziecka ekscytującym przeżyciem, które będzie wspaniałym wstępem do jego dalszych edukacyjnych poczynań? Podpowiadamy 🙂

1. Wzmacniaj, podkreślaj pozytywy.
Posyłając dziecko do szkoły pamiętaj, aby podkreślać jego pozytywne cechy, czy umiejętności. Może to być znajomość liter, dbałość o porządek, czy sznurowanie butów. Pozwoli to zbudować większą pewność siebie oraz wzmocni poczucie wartości.

2. Naucz dziecko samodzielności w ubieraniu.
Bardzo ważne jest, by dziecko idąc do szkoły potrafiło samo się ubrać. Poćwicz z nim w domu wkładanie kolejnych warstw odzieży oraz ich zdejmowanie. Pamiętaj też o tym, że dziecko powinno być ubrane odpowiednio do pogody. Często dzieci przywożone samochodem mają zbyt cienkie kurtki, nie maja czapki, czy szalika. W momencie wyjścia na spacer, czy plac zabaw mogą zmarznąć.

3. Naucz dziecko samodzielności w przygotowywaniu się do szkoły.
Ważną sprawą jest to, żeby dzieci same pakowały swój plecak, pamiętały o stroju na w-f, czy drugim śniadaniu. Nie bądź rodzicem, który przez cały okres edukacji nieustannie wyręcza dziecko we wszystkich pracach związanych ze szkołą. Zabierz dziecko na spacer i wspólnie zbierzcie kasztany, a potem niech przyszły uczeń pamięta o ich spakowaniu.

4. Wspólnie zaplanujcie harmonogram dnia.
Nikt z nas nie lubi żyć w chaosie. Czujemy się wtedy niepewnie. Brak określonego porządku powoduje pogubienie i dezorientację. Nie wiemy, czy wszystko już zrobiliśmy, czy jakieś zadanie jeszcze czeka na wykonanie. Gdy dziecko wie, co go czeka w danym dniu jest spokojniejsze, wie co ma zrobić, kiedy będzie odebrane przez rodziców itp. Plan noszony w piórniku oraz jasne komunikaty, co należy zrobić po powrocie do domu znacznie ułatwią przeżycie pierwszych dni w szkole.

5. Nie przelewaj swoich lęków na dziecko.
Dzieci są wspaniałymi obserwatorami. Gdy widzą Twój lęk, niepewność, zdenerwowanie same zaczynają odczuwać te emocje. Jeśli natomiast obserwują spokój i pewność, że nic złego nie może się zdarzyć, to chętnie wkraczają w nowy świat.

6. Nie strasz dziecka szkołą i nauczycielami.
Jednym z częstszych błędów popełnianych przez rodziców jest omawianie spraw szkolnych przy dzieciach. Dzieci, które często słyszą negatywne opinie o nauczycielach, które są straszone nauczycielami, mają potem obawy, lęki związane ze szkołą i z osobą uczącą danego przedmiotu. Takie dzieci często spodziewają się samych złych chwil w szkole, boją się, że już kończy się ich dzieciństwo, że nie będą miały już czasu na zabawę itp.

7. Przypomnijcie zasady higieny.
Szkolne toalety nie przylegają do sal, a wejścia do nich znajdują się na korytarzu. Warto przypomnieć z dzieckiem zasady korzystania z toalety, w tym mycia rąk. Warto tez uświadomić dziecku, że jeśli będzie chciało wyjść do toalet, to będzie musiało zgłosić to nauczycielowi.

8. Bądź słowny.
Pamiętaj, aby uprzedzać dziecko, o której będzie odebrane danego dnia. Staraj się być słownym i docieraj na czas. Nawet niewielkie spóźnienie może być dla dziecka źródłem wybuchu ogromnego stresu i paniki.

9. Wybierzcie coś „na szczęście”.
Jeśli do szkoły można przynosić zabawki, warto zapatrzeć dziecko w mały „talizman na szczęśćcie”. Może to być mały pluszak, czy inna drobna zabawka. Jeśli do szkoły nie można przynosić zabawek, to można zapakować dziecku kamyk, czy muszelkę.

10. Nawiąż kontakt z innymi rodzicami.
Jeśli znasz innych rodziców, np.: z przedszkola to bardzo dobrze. Jeśli nie szybko nawiąż kontakty z nimi. Komunikacja miedzy rodzicami bardzo ułatwia organizację dnia szkolnego, pozwala na weryfikację wiadomości oraz przydaje się w różnych awaryjnych sytuacjach.

11. Nie bagatelizuj problemów dziecka.
Pamiętaj, że każdy człowiek może mieć problemy. Dotyczy to też, dzieci. Często dorosłym wydaje się, że problemy najmłodszych są błahe i nieważne. Dla dziecka są w danym momencie sytuacją, z którą nie potrafią się uporać i potrzebują naszego wsparcia. Wysłuchaj swoje, dziecko, pociesz, poradź, postaraj się pomóc znaleźć dobre rozwiązanie.

12. Pozwól mu być sobą.
Zawsze pamiętaj, że twoje dziecko jest niezależna jednostką, różnie reagującą w danych sytuacjach. Nie spodziewaj się, że dziecko będzie zachowywało się tak jak Ty, gdy szedłeś do szkoły. Jego zachowania mogą być zupełnie inne. To normalne. Pozwól mu na to.

 

Przedszkole Król Maciuś I

Dlaczego My

Edukacja

Kadra

Zobacz również

Ogłoszenia

Z życia przedszkola

Kącik rodzica Król Maciuś I

Dokumenty

Jadłospis

Kalendarz wydarzeń

Ciocie radzą

Zobacz również

Ogłoszenia

Z życia przedszkola

Zasady rekrutacji

Opłaty

Zajęcia adaptacyjne

Zapisy