kontakt

81 524 70 88

Przedszkole

Kącik rodzica

Rekrutacja

Pierwsze dni w przedszkolu

W pierwszych dniach pobytu w przedszkolu warto stosować się do kilku zasad, które wspomogą właściwą już adaptację, jeszcze bardziej ułatwiając maluszkom wejście w pierwszą, poważną życiową rolę – bycie przedszkolakiem!

1.Pamiętaj, że tak jak napisaliśmy w części 1 – słowa muszą iść w parze z czynami. Z uśmiechem na twarzy zapewnij swoją pociechę, że przedszkole to wspaniała przygoda!

2.Pozwól dziecku płakać: bo płakać prawdopodobnie będzie- może raz, może dwa, a może przez kilka dni, ponieważ jest to reakcja naturalna. Maluchy często nie potrafią opowiadać o swoich uczuciach, miewają jeszcze kłopoty z samoregulacją. Dlatego nie czyń płaczu jedynym wyznacznikiem jego samopoczucia w przedszkolu, np. Moje dziecko dziś płakało, na pewno nie jest szczęśliwe/ na pewno jest mu źle/ co ze mnie za mama, że muszę go zostawić mimo, iż płacze. To nieprawda. W ten sposób dziecko komunikuje się z nami. Płaczem opowiada o swoich potrzebach, o napięciu, jakiego doświadcza, o swoich uczuciach. Pozwól mu przez krótką chwilę popłakać – często jest to jedyny sposób dla małego dziecka, aby pozbyć się nadmiaru emocji. Jeżeli chcesz pomóc dziecku – przytul, krótko wytłumacz, daj chwilę na uspokojenie, nie piętnuj dziecka słowami typu : Jesteś już duży, nie becz, nie marz się itp. Nie zawstydzaj, ale i nie ulegaj – w przeciwnym razie dziecko szybko zrobi z płaczu rytuał wywołujący w Tobie poczucie winy, a niejednokrotnie zabranie z przedszkola.

3.Pozwól dziecku, przynajmniej w pierwszych dniach, na zabranie ulubionej maskotki, zabawki, przytulanki. Zwiększy to poczucie bezpieczeństwa dziecka, doda mu pewności siebie.

4.Staraj się codziennie jasno określać czas, godzinę, kiedy pojawisz się po swoje dziecko w przedszkolu. Wiele dzieci potrzebuje wiedzieć, że mama przyjdzie po leżakowaniu lub tata odbierze je zaraz po obiedzie. Aby zasada ta miała rację bytu, spełniony musi być jednak jeszcze jeden warunek – dotrzymuj słowa! Dziecko pamięta, co mu obiecałeś/łaś i naprawdę wyczekuje właśnie tego , określonego momentu.

5.Już od pierwszego dnia wypracujcie wraz z dzieckiem własny rytuał pożegnania. Powinien być krótki i niezbyt „ckliwy” – np. wspólna wizyta w szatni, uścisk, całusek i przekazanie cioci. Dziecku w przedszkolu nie dzieje się krzywda. Jeśli nie udało Ci się uspokoić dziecka lub pożegnanie trwa zbyt długo i przekazujesz płaczące dziecko – nie stój pod drzwiami, nie zaglądaj do sali przedszkolnej przez szybkę – dziecko zazwyczaj na prawdę szybko uspokaja się. Po chwili dołączy do zabawy z rówieśnikami. Jeżeli jednak Twoje dziecko nadal będzie potrzebowało uwagi, na pewno nie zostanie pozostawione same sobie – przedszkolna Ciocia przytuli i poświęci mu czas. Pamiętaj Rodzicu, że Twój komfort, uczucia i spokój także są wielką wartością i są ważne! W końcu powierzasz nam Swoje dziecko – Swój największy skarb- masz prawo czuć strach, niepokój, martwić się. Jeśli więc po trudnym poranku nadal się niepokoisz – zajrzyj do monitoringu lub zadzwoń do przedszkola, aby Ciocie Cię uspokoiły.

6.Jeżeli wiecie lub macie przeczucie, że rozstania z Mamą mogą być wyjątkowo trudne, często zarówno dla Mamy jak i dziecka, przez pierwsze dni warto zaangażować Tatę- lub na odwrót. Sami wiecie, że zazwyczaj jednej z osób w rodzinie łatwiej jest mniej emocjonalnie podejść do sytuacji, przyjąć bardziej zdecydowaną postawę.

7.Okaż dziecku, że jesteście z niego dumni, że jest dzielne i mądre i sprawia Wam radość to , jak znakomicie daje sobie radę jako prawdziwy przedszkolak. Przy odbieraniu dziecka z przedszkola możesz w nagrodę za jego starania wręczyć maluchowi drobny upominek, wspólnie ustalić jakąś atrakcję po przedszkolu itp. Co bardzo ważne – wysłuchaj jego opowieści, zadawaj pytania i, co najważniejsze – nie żałuj pochwał, nawet za niewielkie sukcesy!

8.Pamiętaj, że proces adaptacji przebiega nie tylko podczas pobytu w przedszkolu, ale również w domu. Mów o przedszkolu w pozytywny sposób. Przynajmniej przez pierwsze dni spróbuj też zarezerwować dla dziecka swój czas po powrocie do domu. Poprzytulajcie się, porozmawiajcie, znajdźcie kilka dłuższych chwil na wspólną zabawę.

9.Okazuj dziecku swoją miłość a nauczycielom zaufanie – wtedy proces adaptacji minie niepostrzeżenie, a Twoje dziecko pokocha przedszkole całym sercem i będzie je traktowało jako cudowną przygodę! Powodzenia!

Przedszkole Król Maciuś I

Dlaczego My

Edukacja

Kadra

Zobacz również

Ogłoszenia

Z życia przedszkola

Kącik rodzica Król Maciuś I

Dokumenty

Jadłospis

Kalendarz wydarzeń

Ciocie radzą

Zobacz również

Ogłoszenia

Z życia przedszkola

Zasady rekrutacji

Opłaty

Zajęcia adaptacyjne

Zapisy