kontakt

81 524 70 88

Przedszkole

Kącik rodzica

Rekrutacja

Kreatywność, czyli nic innego jak nieustanna postawa twórcza, przejawiająca się powstawaniem nowych pomysłów i rozwiązań, okazuje się być jedną z najbardziej przydatnych cech w życiu człowieka. Niewątpliwie to właśnie elastyczny i nieszablonowy sposób myślenia pomaga nam na co dzień w radzeniu sobie z trudnościami. Dzięki niemu łatwiej jest nam dostosować się do nowych okoliczności, a nasza gotowość do podejmowania nowych wyzwań i odważnych działań wzrasta.

Nic więc dziwnego, że rozwijanie kreatywności u dziecka jest w dzisiejszych czasach celem priorytetowym wychowawców i nauczycieli, ale również rodziców. Jak zatem pielęgnować i zwiększać nietuzinkowy sposób myślenia u dziecka w domowych zaciszu? Oto kilka cennych wskazówek:

1. Uwierz w możliwości swojego dziecka, które z natury jest kreatywne, a jego wyobraźnia – nieograniczona. Zachęć je do wspólnych zabaw, rozwijających postawę twórczą, ale nie zmuszaj swojego dziecka do działań tego typu, jeśli akurat dziś nie ma ochoty na tworzenie kolejnej wydzieranki. Być może dzięki przestrzeni, którą mu dasz kolejnego dnia wpadnie na jakiś genialny pomysł. Pamiętaj również, że nuda jest matką wynalazków.

2. Nie oferuj swojemu dziecku aktywności wymagających od niego pomysłowości i elastyczności w myśleniu jako sposobu na wypełnienie „okienka” pomiędzy kolejnymi zajęciami dodatkowymi. Kreatywny czas to czas wolny od pośpiechu, nielimitowany innymi, ważnymi do załatwienia sprawami. To czas tylko dla Was!

3. Stwórz przestrzeń do tworzenia. Pamiętaj, że rozwój kreatywności oznacza poszukiwanie nowych rozwiązań, eksperymentowanie, doświadczanie, próbowanie, a co za tym idzie przestrzeń, jaką stworzysz dziecku do tego typu aktywności musi być odporna na zabrudzenia i zniszczenia. Nie proponuj dziecku zabaw twórczych na nowym dywanie czy w „bajkowym” pokoju, wypełnionym elektronicznymi zabawkami. Stwórz kącik z materiałami plastycznymi i kreatywnymi, który ustawisz na łatwozmywalnej, zwijanej macie oraz zadbaj o zapas „starych” ubrań do przebierania się. Dzięki temu Twoje dziecko nie będzie czuło presji zachowania sterylnego miejsca pracy, a Tobie zaoszczędzi to mnóstwa stresu :). Nie podcinaj skrzydeł – zrezygnuj ze zwrotów typu: „nie rób tak, bo się pobrudzisz”, :uważaj, bo się rozleje” itp.

4. Ogranicz kupowanie „edukacyjnych” zabawek. Zastanów się, czy w rozwoju kreatywności Twojego dziecka pomoże lalka imitująca płacz dziecka czy kolejne auto? Jak pokazują doświadczenia wielu pokoleń – nie. W zamian zaproponuj mu takie kreatywne zabawki, jak: ścinki materiałów, szmatki, pojemniki, kartki czy materiały naturalne (patyki, szyszki, kasztany, liście, kamyki, sznurki itp.). Zachęć dziecko do poszukiwania ciekawych dla niego materiałów. Być może okażą się inspiracją do czegoś wyjątkowego.

5. Zaangażuj zmysły dziecka. Wielozmysłowe poznawanie świata powala odkryć i „zobaczyć” więcej. Zaproponuj dziecku zabawy angażujące nie tylko wzrok, ale również słuch, smak, węch czy dotyk. Wspólnie testujcie smaki w kuchni, dotykajcie różnych faktur, stwórzcie masę sensoryczną,bawcie się w przelewanie wody podczas kąpieli, słuchajcie odgłosów lasu, wąchajcie kwiaty i „smakujcie” w ten sposób świat.

6. Daj dziecku „wolną rękę” w zabawie. Pozwól mu na zabawę swobodną według jego pomysłów. Pamiętaj, że często Twoja przesadna ingerencja może tłumić, a nawet niwelować dziecięcą kreatywność. Stwórz za to okazję do spotkań i zabaw swobodnych z rówieśnikami – kilka współpracujących ze sobą głów to prawdziwa kopalnia pomysłów i znakomity sposób na rozwijanie dziecięcej kreatywności.

7. Wspieraj pasje swojego dziecka, nie swoje! Przyjrzyj się swojemu dziecku i zastanów się, który rodzaj aktywności twórczej sprawia mu najwięcej radości. Nie skazuj go na popołudnia przepełnione dodatkowymi zajęciami, w których Twoje dziecko już od dawna nie ma ochoty uczestniczyć, za to Tobie wydają się być idealnym rozwiązaniem (i spełnieniem Twoich ambicji). W zamian wybierzcie zajęcia, których nie może się doczekać Twoje dziecko i o których opowiada godzinami. Pamiętaj, że kreatywność jest uzależniona od naszej wolnej woli. Z drugiej strony – naucz dziecka odpowiedzialności za własne wybory i nie pozwól, by przypominały one „skakanie z kwiatka na kwiatek”.

8. Daj przykład. Pamiętaj, że dziecko jest Twoim odbiciem w lustrze – przejmuje Twoje nawyki, sposoby spędzania wolnego czasu, radzenia sobie z trudnościami i kreatywnego ich rozwiązywania. |Zadbaj więc o rozwój swojej kreatywności: aktywnie spędzaj czas, pozwól sobie na twórczy relaks, spróbuj odnaleźć swoją nową pasję. Zrezygnuj z wieczorów na kanapie przed telewizorem czy ekranem telefonu. Bądź dobrym przykładem.

9. Spędzaj kreatywnie czas ze swoją pociechą. Budowanie kreatywności Twojego dziecka to również bycie z nim. Zapytaj, czy możesz wspólnie z nim zbudować ten zamek – być może właśnie tego teraz najbardziej potrzebuje.

Pamiętajmy, że współczesny świat – mimo – poprawy warunków życia i postępu technologicznego oferuje nam rozwiązania dostępne „na wyciągnięcie ręki”, przez co utrudnia dziecku odnalezienie swojego twórczego potencjału oraz niweluje jego spontaniczność. Miejmy więc świadomość,iż dbanie o rozwój kreatywności u dzieci jest ważny już od najmłodszych lat, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podtrzymujmy zatem dziecięcą potrzebę odkrywania i pielęgnujmy w nich wrodzoną ciekawość świata 🙂

Przedszkole Król Maciuś I

Dlaczego My

Edukacja

Kadra

Zobacz również

Ogłoszenia

Z życia przedszkola

Kącik rodzica Król Maciuś I

Dokumenty

Jadłospis

Kalendarz wydarzeń

Ciocie radzą

Zobacz również

Ogłoszenia

Z życia przedszkola

Zasady rekrutacji

Opłaty

Zajęcia adaptacyjne

Zapisy