Minęły już pierwsze dni nowego roku przedszkolnego, a co za tym idzie, nowej dla dzieci sytuacji. Najmłodsi przechodzą etap adaptacji w przedszkolu, a starsze przedszkolaki oswajają się z nowymi grupami, salami przedszkolnymi.
I tak, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie rodzica i dziecka do odprowadzania do przedszkola, równie istotnym elementem jest umiejętne odbieranie swojej pociechy z placówki.
Oto kilka wskazówek:
1. Odłóż telefon!
Kiedy odbieramy dziecko z przedszkola, warto być dla niego na 100%. Kucnij, popatrz w oczy, wyślij uśmiech i przede wszystkim odłóż telefon. Niech dziecko czuje, że jest najważniejsze, niech ma możliwość wtulenia się w rodzica. Powiedz, jak bardzo tęskniłaś/eś i jak bardzo się cieszysz, że je widzisz (nawet jeśli nie widzieliście się przez krótki czas).
2. Nie zasypuj pytaniami.
W przedszkolu na pewno dużo się wydarzyło. Na tyle dużo, że mały przedszkolak może nie być w stanie tego wszystkiego w sobie pomieścić, a tym bardziej nazwać.
Zamiast wielu ogólnikowych pytań typu: „Jak dzisiaj było? Zjadłeś wszystko na obiad? Grzeczny byłeś? Nie płakałeś?” postaraj się zapytać: „Jak się dzisiaj czujesz?”, „Co dzisiaj ciekawego robiłeś?”
Czasami watro odczekać trochę czasu i dać dziecku przestrzeń, a samo będzie gotowe opowiadać o wydarzeniach bieżącego dnia.
3. Miej przestrzeń na trudne emocje
Jeżeli maluch na Twój widok płacze, pozwól mu na to i okaż swoje wsparcie. Po prostu dziecku na widok mamy puszczają emocje z całego dnia 😊 Przytul je mocno i powiedz, że jesteś i że mocno kochasz.
4. Nie poganiaj!
Dzisiejszy świat jest mocno zabiegany, doskonale to rozumiemy. Postaraj się jednak poświęcić parę minut na spokojne powitanie, ubranie i wyjście z przedszkola. Można tutaj zastosować tzw. zasadę „3 minut”, która polega na tym, aby zawsze cieszyć się ze spotkania ze swoją pociechą tak, jak ze spotkania z dawno nie widzianym znajomym. Aby te kilka minut było tylko dla dziecka, bez dodatkowych „zadań do wykonania” oraz popędzania.
5. Zróbcie coś miłego!
Podczas odbioru dziecka z przedszkola zaplanujcie coś, co zrobicie wspólnie. Może to być cokolwiek, co pozwoli na wspólne spędzenie czasu, np. spacer po parku, zabawa w przedszkole, czytanie książeczki, wspólne przytulanie. Niech to będzie coś, co zbuduje w dziecku pozytywne skojarzenia. Jest to pewien rodzaj „ładowania baterii” przez dziecko.
6. Rozmowy z nauczycielem nie przy dziecku!
Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub pytania związane z funkcjonowaniem pociechy w przedszkolu, porozmawiaj z nauczycielem bez obecności dziecka.
Powyższe wskazówki pozwolą na zbudowanie pozytywnej oraz pełnej bliskości i zaufania
relacji rodzic – dziecko 🙂